Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

Ünlü Yazarların Garip Huyları

 
  
 
     
Ünlü Yazarların Garip Huyları

Garip huylar, takıntılar, batıl inançlar, hurafeler… Hangimizin yok ki? Edebiyatçıların da var tabi ki, Gogol’un, Kant’ın, Çehov’un, Bentham’ın ve nicesinin. Flavorwire, garip takıntıları olan yazarları araştırmış ve ortaya bu liste çıkmış.

Anton Çehov

 
Nabokov gibi kelebek peşinde koşmak mı, Flannery O’Connor gibi tavuskuşu yetiştirmek mi, yoksa Ted Hughes gibi arı toplamak mı? Hiçbiri Çehov‘un firavun fareleriyle yarışamazlar. Çehov bu hayvanı tarif ederken “timsah ve fare karışımı bir şey, hatta maymun ve kaplanı da ekleyebiliriz,” demiş. Bir buçuk yıl boyunca faresini yanında dolaştıran yazar, daha sonra seyahatlerinde sorun yarattığı gerekçesiyle, önceleri çok eleştirdiği ve “hayvan mezarlığı” olarak nitelendirdiği Moskova Hayvanat Bahçesi’ne vermiş. Çehov’un ardından firavun faresi yalnızca iki yıl yaşamış.
 
D.H. Lawrence
 
 
D.H. Lawrence, çıplak halde dut ağaçlarına tırmanmayı çok tahrik edici buluyormuş. Neden özellikle dut ağacı olduğunu bilmiyoruz tabi. Dileriz ki, Meksika’da geçen yılları boyunca Lawrence, orada sık yetişen dev kaktüslere tırmanmaya çalışmamıştır.
 

Nikolay Gogol

Nikolay Gogol operaya düşkündü, bunda şaşılacak bir şey yok. Ancak, ölümünden 80 yıl sonra Shostakovic’in, Gogol’un bir öyküsünden ilham alarak yazdığı bir operanın sergilenişinin ardından bir yıl geçmişken, yazarın mezarının taşınması amacıyla mezarı açan Sovyet yetkilileri şöyle bir manzarayla karşılaştılar: Gogol mezarında ters dönmüştü. Ya müziği duymuş olmalıydı… Ya da hayattayken o mezarın içine konmuştu!

Immanuel Kant

Immanuel Kant, battaniyelerle sarmalanmadıkça uykuya dalamıyordu, bu nedenle sabah onu uyandırması için bir asistan tutmuştu. Asistanı her sabah 5 sularında geliyor ve uyandırma operasyonuna başlıyordu, ta ki içki problemi olduğu anlaşılıp işine son verilinceye dek.

Charles Dickens

Charles Dickens’ın iki kargası, iki St. Bernard köpeği, iki Newfoundland cinsi köpeği, bir Spanyel, bir çoban köpeği, bir kedisi, bir kanaryası ve bir midillisi varmış. Anlaşılan o ki yazar, hayvanları çok seviyomuş!

Katherine Anne Porter

Katherine Anne Porter 90 yaşındayken, rengarenk bir Meksika tabutu satın alarak, evinin bir köşesine koymuş. Kendisini ziyarete gelenlere de içine girerek poz veriyor, nasıl olduğunu soruyormuş. Ölüme karşı takıntıları olan yazar, ölümünden sonra bu tabutla gömülmemiş. Tabut, Maryland Üniversitesi Kütüphanesi’nde yer alan Katherine Anne Porter Odası’nda görülebiliyor.

Jeremy Bentham

Felsefeci Jeremy Bentham’ın şöyle bir vasiyeti vardı: Öldükten sonra kalıntıları büyük bir özenle parçalarına ayrılıp, incelendikten sonra, siyah takım elbiselerinden biri giydirilerek, hep oturduğu sandalyeye oturtulacak ve Londra Üniversitesi’nde halka açık bir yerde sergilenecekti. Evet, Bentham hala orada, her ne kadar başı balmumundan yapılmış haliyle değiştirilmiş olsa da.

Kaynak: Sabitfikir.com

 
 

Facebook Twitter

 

Kültür Sanat

Sıla ve Efe Bahadır Dünyaya Açılıyor

Sıla ve Efe Bahadır Dünyaya Açılıyor


İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen 7 yer

İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen 7 yer 

Kültür Sanat Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim