Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

İzmir'e yakışmadı!

 
  
 
     
İzmir'e yakışmadı!

25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Gününde İBB ile birlikte Alsancak Kıbrıs Şehitlerinde etkinlik düzenleyen Birleşik Kamu iş Konfederasyonu İzmir İl Temsilciliği Kadın Komitesinin açtığı pankartı ve gösterisine ne yazık ki hemcinsi İBB Genel Sekreter yardımcısı Aysel Özkan’dan engelleme geldi.

Bunun üzerine Birleşik Kamu iş li Kadınlar olayı basın açıklaması ile kınadılar. Açıklamayı  Birleşik Kamu iş Konfederasyonu  İzmir İl Temsilciliği Kadın Komitesi başkanı Nazmiye Uysal yaptı.Uysal İBB Genel Sekreter yardımcısının Birleşik Kamu İş’li kadınlardan özür dilemesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:                                                                                                                                   
 
“Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilciliği Kadın Komitesi olarak “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde “Kadına Yönelik Şiddete Dur!”  demek için bu yılda her yıl olduğu gibi sokaklarda ve alanlardaydık.
 
Bu sene de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesin’de toplandık. Etkinlik programımızı da günler öncesinden üyelerimizle ve İzmir kamuoyu ile paylaştık. Kendi etkinlik programımızın yanı sıra; İzmir Büyükşehir Belediyesi Protokolünden ve Kadın Çalışma Müdürlüğü’nden gelen belediyemizin etkinlik davetini de kadın dayanışması açısından sevinçle karşıladık. Çünkü alanda tek ses, tek yürek, omuz omuza olmalıydık.
 
Bu anlamda; kadın komitemizin hazırladığı müzikal tiyatro ve basın açıklaması öncesinde kadın erkek bütün üyelerimizle kadın dayanışması içerisinde belediyemizin etkinliğindeki yerimizi aldık. Bu sırada üzerinde; Hz. Muhammed, Hz. Ali, Atatürk, Mevlana, Hacı Bektaşi Veli ve Nazım Hikmet’in, kadının önemini vurgulayan sözlerinin yer aldığı pankartımızla alanda İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi’ndeki arkadaşlarımızın yanında yer tuttuk. İzmirli kadınların katılımıyla coşkulu geçen, İzmir’e yakışır, belediyemize yakışır, böylesine güzel bir etkinlikte olmaktan Birleşik Kamu İş’li, kadınlar olarak gurur ve mutluluk duyduk.  
 
Ancak; etkinlik sırasında kadın arkadaşlarımızın taşıdığı pankartımız, hiç yakışık almayan bir üslup ve tavırla, psikolojik şiddet uygulanarak önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Aysel Özkan tarafından kaldırılmak istendi. Ardından, şoförü olduğunu düşündüğümüz bir kişi kadın arkadaşlarımızın elinden zorla çekiştirerek pankartı toplamaya başlayınca böyle bir günde rezillik yaşanmaması açısından pankartımızı sahnenin arkasına götürdük.
 
Davetlisi olduğumuz ve kadın dayanışmasını yükseltmeyi amaçladığımız bir günde; pankartımızdan neden rahatsızlık duyduğunu anlayamadığımız Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Aysel Özkan, bu kez de sahnenin dışında ve arkasında duran pankartımızı kaldırtmak için zabıta arkadaşlarımızı üzerimize göndererek bizi çalışma arkadaşlarımızla karşı karşıya getirdi.
 
Şimdi  Sayın Aysel Özkan’a soruyoruz:
 
Pankartımızda sizi rahatsız eden ne vardı?  Mustafa Kemal Atatürk’ün mü, Hz. Muhammed’in mi, Hz. Ali’nin mi, Mevlana’nın mı, Nazım Hikmet’in mi? Söyleyin! Hangisinin sözlerinden rahatsızlık duydunuz? Kadının önemini vurgulayan bir pankarta hangi hakla müdahalede bulundunuz? Kendiniz de bir kadın olarak, şoförünüzün kadın arkadaşlarımıza uyguladığı şiddete nasıl izin verdiniz? İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın imzası olan böyle güzel bir organizasyona daha fazla insanın katılması için efor sarf etmeniz gerekirken, konfederasyonumuzun kadın komitesine ve ellerinde kendilerini ifade etmek için taşıdıkları pankarta müdahale etmek midir göreviniz?
 
Bırakın şu salon bürokratlığını Büyükşehir Belediye Başkanımızın duyarlı olduğu kadar toplumun her kesimine duyarlı olun.  Anlayamadığımız için soruyoruz. Sendikal bir tercihiniz mi var ki o alanda özellikle başka sendikaların da pankartı olabilir diye pankartımızı kaldırmak istediniz? Şunu da çok iyi bilmenizi istiyoruz! O alanda hangi sendikaya ait olursa olsun Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde birlikte olmaktan, sesimizi tüm dünyaya duyurmaktan onur duyarız. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layık olan Türk Kadınlarıyız!  Size düşen görev Birleşik Kamu İşli kadınlardan derhal özür dilemektir. Böyle bir ev sahipliğini kendinize yakıştırabilirsiniz ama belediyemize ve İzmir’e asla! Bu anlamda; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun da Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Aysel Özkan ile ilgili gereğini yapacağından son derece eminiz.”

Facebook Twitter

 

Kadın

Saadet Öğretmen’den İzmir’e 1 Aralık çağrısı

Saadet Öğretmen’den İzmir’e 1 Aralık çağrısı


İzmir'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu heyecanı

İzmir'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu heyecanı 

Kadın Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim