Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

Bucalı Roman Kadınların Okuma Yazma Mücadelesi

 
  
 
     
Bucalı Roman Kadınların Okuma Yazma Mücadelesi

Buca Belediyesi’nin açtığı okuma yazma kursu Roman kadınların umudu oldu. Çocuk yaşlarında maddi imkansızlıklar veya ailevi nedenlerle okula gidemeyen Roman kadınlar, Buca Belediyesi’nin Charlie Chaplin Etüt, Meslek ve Sanat Atölyesi’nde açtığı okuma yazma kurslarında yaşama yeniden tutunuyor. Yaşları 20 ile 65 arasında değişen ama hayatlarında ilk kez sıraya oturup, kalem ve silgiyle tanışan kadınlar öğrendikleri her bir harfle yepyeni umutlara ve hayallere yelken açıyor. Kimi çarşı pazarda etiketleri okuyabilmenin, kimi de 65 yaşında kalem tutup, imza atabilmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyor.

Genellikle minik öğrencileri görmeye alışık olduğumuz okul sıraları, bu kez anneleri hatta nineleri ağırlıyor. Buca Belediyesi Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Göksu Mahallesi’nde hizmete açtığı Charlie Chaplin Etüt, Meslek ve Sanat Atölyesi’nde düzenlediği okuma yazma kursu Roman kadınların akınına uğruyor. Aile baskısı veya imkansızlıklar nedeniyle okul yüzü görmeyen Roman kadınlar okuma yazma kurslarında alfabe ile tanışmanın mutluluğunu yaşıyor, geleceğe umutla bakıyor. Hepsi en az minik öğrenciler kadar heyecanlı. Yaşlı ellerinde kitapları, güzel yazı defterleri hayatları boyunca süren zorluklardan ve karanlıktan kurtulmaya çalışıyorlar. Kimi ulaşım araçlarının hat numarasını okuyamadan, hastaneye gidiş yolunu bilmeden yaşadıkları günleri unutmaya çalışırken, kimi çocuklarına veya torunlarına derslerinde yardım edebilecek olmanın heyecanını yaşıyor. Kimseye ihtiyaç duymadan günlük hayatlarını sürdürebilmek isteyen roman kadınlar, bugüne kadar hayal olarak gördükleri şeyleri yapabilecek olmanın gururunu yaşıyor. Hayatında ilk kez 65 yaşında kalemle tanışan Edibe Varlı hayallerinin peşinden giden kadınlardan sadece biri. Okuma yazma bilmediği için çarşı pazarda yaşadığı sıkıntılar bir yana, bankada para çekmek isterken imza atamama sıkıntısı yaşayan Edibe Teyze, şimdilerde defterlerine gururla imza atıyor.

Facebook Twitter

 

İzmir

İzmir'de NATO lojmanlarına silahlı saldırı: Gözaltılar var

İzmir'de NATO lojmanlarına silahlı saldırı: Gözaltılar var


Son dakika… CHP Buca adayını değiştirdi

Son dakika… CHP Buca adayını değiştirdi 

İzmir Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim