Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

Hayatlarında İlk Kez Kep Giydiler

 
  
 
     
Hayatlarında İlk Kez Kep Giydiler

Kimisi 70’li, kimisi 50’li, kimisi 30’lu yaşlara merdiven dayamış anneler… Okula gitme şansı yakalayamadığı için otobüse bile binemeyen, başkalarının yardımı olmadan pazarda alışveriş dahi yapamayan eli öpülesi 29 anne Buca Belediyesi tarafından açılan ücretsiz okuma yazma kursu ile hayata yeniden tutundu. İçinde bulundukları karanlığı ve çıkmazı okuma yazma öğrenerek aşan kadınlardan 14‘ü 2.5 aylık eğitimin ardından okuma-yazma sertifikası, 15’i ise 4 aylık eğitimin ardından ilkokul diploması aldı. Buca Belediyesi bu gururlu günde kursiyerlerine hayatlarında bir ilki daha yaşattı. Hayatlarında ilk, belki de son kez cübbe giyip, kep takan kadınların mutluluğu görülmeye değerdi. Kadınlar törenin ardından Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’yla birlikte keplerini atarak, yeni bir hayata yelken açtı.

Buca’da cehalete ve karanlığa dev bir ışık yakıldı. Buca Belediyesi’nin Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa yürüttüğü okuma yazma kurslarına katılıp, eğitimlerini tamamlayan 29 Bucalı kadın düzenlenen törenle sertifika ve ilkokul diplomalarını aldı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasa Okur ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Dere’nin de katıldığı törende 15 kursiyer ilkokul, 14’ü ise okur-yazar sertifikası almalarını kep atarak kutladı. Çeşitli nedenlerle okula gitme şansı yakalayamadığı için otobüse binemeyen, doktora gidemeyen, başkalarının yardımı olmadan pazarda alışveriş dahi yapamayan Buca’nın eli öpülesi anneleri, Belediye tarafından açılan ücretsiz okuma yazma kursu ile hayata yeniden tutundu. Bundan çok değil birkaç ay öncesine kadar önlerinde kitap ve defterleri, ellerinde kalemleri ile minik öğrencileri aratmayan ,”Harfleri bilmediğimiz için kör gibiyiz” diyen genç, yaşlı 29 Bucalı kadın, “Bu saatten sonra ne gerek var” diyenlere inat, yılmadan haftanın 5 günü okuma yazma kursuna gelerek diplomalarını almaya hak kazandı. Karanlığa, cehalete ve muhtaçlığa ‘dur’ diyerek okuma yazma öğrenen anneler hatta nineler için diploma töreni düzenleyen Buca Belediyesi, 29 kadına hayatlarında bir ilki de yaşattı; cüppeli kepli diploma töreni düzenledi. Hayatlarında ilk, belki de son kez kep giyen kursiyer annelerin heyecan ve coşkusu görülmeye değerdi. Kursiyerlerin coşkusuna boy boy çocukları hatta torunları da ortak oldu.

Facebook Twitter

 

İzmir

İzmir'de NATO lojmanlarına silahlı saldırı: Gözaltılar var

İzmir'de NATO lojmanlarına silahlı saldırı: Gözaltılar var


Son dakika… CHP Buca adayını değiştirdi

Son dakika… CHP Buca adayını değiştirdi 

İzmir Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim