Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

'BAL'lı proje

 
  
 
     
'BAL'lı proje

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan Anadolu Liselerini proje okulu ilan etmişti. 657 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile bu okulların idareci ve öğretmenlerini doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından atanmasına olanak verildi. İzmir Bornova Anadolu Lisesi de bu okullardan biri.

1950 Yılında kurulan Bornova Anadolu Lisesi İzmir’in güzide ve üniversite başarısı yüksek okullarından biri.  2012 Yılında depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle okulun üç hizmet binası yıkılarak yerine iki yeni bina yapıldı.  2014 yılında da hizmete açıldı. 

Eğitim ortamları yenilenen Bornova Anadolu Lisesi’nin mevcut  kapasitesi nedense tam olarak kullanılmıyor.  66  Dersliğin 18’i  boş  durumda.. Öğretmen eksiği  olmamasına  rağmen kontenjan sınırlı tutularak az öğrenci alınıyor. Dershanelerin kapatılmasıyla oluşan boşluğu dolduran özel liselere yönelen son sınıf öğrencileri nedeniyle norm  mağduru olan öğretmenler  şimdi de  kontenjan sınırlamasıyla mağdur ediliyor.

Konuya ilişkin ilk açıklama Eğitim-iş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci’den  geldi.  “Proje Okulu”  ilan edilerek  ülkemizin en güzide okullarının  sermayeye peşkeş çekilmek  için  adım atıldığını  belirten Değirmenci “657 Sayılı Kanun Hükmünde kararname ile bu okulların idareci ve öğretmenlerini doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından atanmasına olanak verilmişti. Bu buzdağının sadece görünen yüzüdür.  Köklü ve başarısı tescillenmiş bu güzide kurumlar için   sermaye çevrelerinin  devrede olduğunu biliyoruz  Bornova Anadolu Lisesinde  onca masraf yapılarak binalar yenilenmiştir. 66 Sınıfın sadece 48’u kullanılacak biçimde kontenjan belirlenmiştir.  Öğretmen için bunun anlamı açıktır. Ders saatinin azalması ve norm fazlası olmak. “ dedi.  Bornova İlçe Milli Müdürlüğü’nün mağduriyetin üzerine tüy diktiğini  söyleyen Değirmenci   “Bildiğiniz gibi  dershanelerin kapatılmasıyla oluşan boşluğu özel liseler doldurdu. Bu liseler daha çok 12. Sınıf öğrencilerine yönelik kuruldu.  Öğrencilerin son sınıfa geçince bu okulları tercih etmesi nedeniyle devlet okullarında 12.sınıflar fiilen ortadan kalkmıştır. Bu şekilde ders saatleri azalmışken, öğrenci sayısını azaltarak hem öğretmeni  hem de  devletin olanaklarıyla iyi bir okula devam etme şansı yakalayan  öğrencileri ve ailelerini  mağdur  ediyorsunuz.  Buradan Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürüne  sesleniyorum. Bornova’da ki  okulların tüm olanaklarını  Kur-an kursları, Osmanlıca  kursları için akşamları ve hafta sonları adı sanı duyulmamış  din istismarını amaç edinmiş , kendinden menkul  kitle örgütlerine  tahsis edildiğini biliyoruz. Bornova Anadolu Lisesi’ni tam kapasiteyle eğitime  açmadığınız takdirde  öğretmeni, öğrencisi , velisi, sendikaları  ve kitle örgütleriyle  birlikte konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Facebook Twitter

 

Eğitim

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli


Geleceğin ışık saçan okulu Avrupa'ya açıldı

Geleceğin ışık saçan okulu Avrupa'ya açıldı 

Eğitim Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim