Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

Engelliler Baharı Eğlenerek Karşıladı

 
  
 
     
Engelliler Baharı Eğlenerek Karşıladı

Kuşadası Engelliler Köyünde düzenlenen bahar şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Halay çeken, zeybek oynayan, şarkı söyleyen engelliler, davetlilerden tam not aldı.

Kuşadası’nda bu yıl 6. Düzenlenen Engelliler Köyü Geleneksel  Bahar Şenliğinde, engelliler performansları ile aradaki engelleri kaldırdı. Kuşadası Özürlüler Derneği öncülüğünde, Erdoğan Öven Engelliler köyünde düzenlenen bahar şenliğinde engelliler, davetlileri coşturdu. Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Belediye Başkanı Özer Kayalı ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Yerel müzik gruplarının sahne aldığı şenliklerde, engelliler köyünde eğitim gören gençler de bir gösteri yaptı. Gönüllü eğitmenlerin yardımı ile aylardır çalıştıkları performansları sergileyen engelliler kah  halay çekti, kah zeybek oynadı, kimi zamanda mikrofon olmazsa da ilaç kutusunu mikrofon niyetine kullanıp şarkı  türkü söyledi. Engellilerin isteğini kıramayan politikacılar ile protokol üyeleri sık sık sahneye engellilerle oynadı.


            Engellilere yönelik yaşam koşullarını düzenleyecek yasanın TBMM’de ertelenmesinin engellileri sıkıntıya soktuğunu söyleyen  Kaymakam Muammer Aksoy, “Bu eksikliklerin giderilmesinde sivil toplum örgütleri güzel çalışmalar yapıyor.Engellilerin her türlü hizmetten engel görmeden yararlanmalarını sağlamak görevimizdir”dedi.  

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’da, şenlikte yaptığı konuşmada engellilerin temel ihtiyaçlarını karşılamanın devletin görevi olduğunu  belirterek “Her ne kadar resmiyette, yani teoride öyle olsa da pratikte ne yazık ki engellilerimiz devletin sağladığı bir çok olanaktan yararlanamıyor. Engellilerimizin karşılaştığı sorunlar, günlük yaşamdaki sıkıntıları, en önemlisi ise sosyal ve ekonomik yaşama tam olarak katılamamaları toplumda iki farklı şekilde değerlendiriliyor.Kimileri, engellileri kullanarak, onları ticari meta olarak görerek veya insanların duygularıyla oynayarak ekonomik çıkar sağlıyorlar.Kimileri ise Erdoğan Öven Engelli Köyünde olduğu gibi, engellilerimiz için destan yazıyor. 1995 Yılında filizlenen ve günümüze kadar kök salarak gelen bir model oluşturuluyor. Tamamen gönüllülük esasına dayanan, taktirle anılacak bir sistem yaratılıyor. Çocuklarımızın, engellilerimizin daha güzel bir gelecek, daha güzel bir yaşama kavuşması, toplumda dışlanan, küçümsenen, hor görülen değil saygın birer birey olarak görülmesi için mücadele veriliyor. Bu emek, emeklerin en yücesi ve en değerlisidir. Bu çaba, çabaların en kutsalıdır. Erdoğan Öven amcamız, Canan Güler ve gönüllülerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyorum,

 çocuklarımız için iyi ki varsınız. Böyle bir ortamda, çıkarsız, yalansız dolansız, tamamen insani ve içten duyguların harmanlandığı bir yerde baharı karşılamanın keyfini yaşıyoruz. Engelli çocuklarımız, gençlerimiz, kardeşlerimizle baharı karşılarken, bir yandan da aramızdaki engelleri kaldırmak için önemli bir adım atıyoruz. Ürettikleri, çabaları, gösterileri, gözlerindeki ışıklarıyla istendiğinde engellerin nasıl aşılabildiğine tanık oluyoruz. Bundan daha güzel bahar karşılaması olur mu? Ne mutlu bize ki aramızda hiçbir engel olmadan hep birlikteyiz”dedi.

Dernek başkanı Canan Güler’de köye ve engellilere verilen destek için tüm gönüllülere teşekkür etti. Etkinlikte çeşitli Sivil Toplum Örgütleri, tüm geliri Engelliler köyüne verilmek üzere kermesler düzenledi.

Facebook Twitter

 

Ege Haberleri

Kış Turizminin Yeni Gözdesi: Denizli Kayak Merkezi

Kış Turizminin Yeni Gözdesi: Denizli Kayak Merkezi


Zeytinköy'de Yangın

Zeytinköy'de Yangın 

Ege Haberleri Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim