Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

Öğretmen Sendikaları Bornova Çimentaş Ortaokulu İçin Birleşti

 
  
 
     
Öğretmen Sendikaları Bornova Çimentaş Ortaokulu İçin Birleşti

19 Mart 2015 Tarihinde Bornova Çimentaş Ortaokulu müdürü Yunus Çetin’in okul bahçesinde uğradığı saldırı nedeniyle Eğitim-iş, Türk Eğitim-sen, Eğitim-sen ve Aktif Eğitim-sen sendikaları ortak açıklama yaptı.

Dört sendika adına ortak açıklamayı Cevat Düzci yaptı. Eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarının artarak devam ettiğini, sorunların kaynağının eğitim emekçileriymiş gibi gösterildiğini belirtilen Düzci “Okul müdürüne yapılan saldırıyı bütün eğitim çalışanlarına yapılmış olarak görüyor ve kınıyoruz.  AKP  iktidarı eğitimi özelleştirmeye çalışırken devlet okullarını dağ gibi sorunlarla baş başa bırakmıştır. Yoksul halkın yaşadığı kenar semtlerde çocuklarımız suç şebekelerinin istismarına maruz kalmaktadır. Birçok okulda olduğu gibi Çimentaş Ortaokulu’nda da kadrolu isdihtam yerine ücret karşılığı öğretmen çalıştırılmaktadır. Öğretmenlerin yarıya yakınını ücretli öğretmendir.” dedi.

Semtte yaşanan sorunların sosyo-ekonomik sorunlar olduğunu,. velilerin büyük çoğunluğunun asgari ücretli, sigortasız, yevmiye ile çalışmakta olduğunu belirten Düzci  Daracık evlerde iki üç aile birlikte yaşıyor, açlık ve sefaletle savaşıyor. Çimentaş Ortaokul u ve benzer okullar için özel bütçeler oluşturulmalıdır. Suça yönlendirilmiş ya da yönlendirilmeye müsait çocuklar tespit edilmeli çocuklarımıza kendilerinin değerli olduğunu hissettirecek çalışmalar yapılmalı.  Ötekileştirme yerine güven ve dayanışama duygusu öne çıkmalı. Okulun güvenliği kadrolu eleman alınarak acilen çözüme kavuşturulmalıdır.”  dedi.


Eğitim-iş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Değirmenci ise olaydan bir hafta önce örgütlenme amacıyla okulu ziyaret ettiklerini, öğretmenler odasında Eğitim-İş’in anlatmaya fırsat bulamadıklarını öğretmen arkadaşların sıkıntılarını dinlediklerini belirtti. Değirmenci  “Yaşanan sorunların had safhada, öğretmenlerimiz mutsuz, ayakları onları derse götürmüyor.  Acaba bu derste ne yaşayacağım? Bahçede beni hangi tehlike bekliyor diye düşünen bir öğretmenden verim almak mümkün mü?  Okul bahçesine hatta sınıfa kadar elini kolunu sallaya sallaya girebiliyorsunuz. Güvenlik görevlisi yok.   Okul girişinde bir baraka var. Mezbelelik,  yıkık,  dökük cam kırıkları etrafa saçılmış,  içinde ateş yakılmış.   İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmeye fırsat bulamadan bu hadise gerçekleşti.  Bu yaşanan olay adeta geliyorum demiştir.  İlçe Milli Eğitim Müdürünü şube müdürlerini Kaymakamı,  Belediye Başkanını göreve davet ediyoruz.  Sorunu çözecek olan irade sizsiniz Biz eğitim iş kolu sendikaları olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.” dedi.

Facebook Twitter

 

Eğitim

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli


Geleceğin ışık saçan okulu Avrupa'ya açıldı

Geleceğin ışık saçan okulu Avrupa'ya açıldı 

Eğitim Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim