Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

Eğitim İş: Kadın Özgürleşmeden Toplum Özgürleşemez!

 
  
 
     
Eğitim İş: Kadın Özgürleşmeden Toplum Özgürleşemez!

İzmir’de ''Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ Birleşik Kamu İş Federasyonu’na bağlı Eğitim İş Sendikası İzmir şubelerince kutlandı. Et kinlik, Karşıyaka Çarşı girişinde yapılan basın açıklamasıyla başladı. Açıklamayı Eğitim-İş İzmir 1 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Uygar Sunal yaptı.

egitim is laiklik ozgurluktur izmir2

 
 
Uygar Sunal konuşmasında; kadın emeği ve kadın bedeni sömürüsünün sürdüğünü, çocuk gelinlerin ve okula gönderilmeyen kız çocuklarının sayısının arttığını, yasaların tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruduğunu, genel anlamda da AKP iktidarının kadını yok sayan gerici politikalarının, kadının özgürleşmesi önünde en büyük engel olarak durduğunu, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin her geçen gün artarak çoğaldığını, erkek egemen toplumun,  kadınlara yönelik fiziki ve psikolojik şiddetinin; işyerlerinde, evlerde, sokaklarda, yaşamın her alanında, artarak devam ettiğini belirtti.

2002-2015 yılları arasında 5 bin 406 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, tablonun bu kadar ağır olmasına rağmen, erkek katillerin ve tecavüzcülerin kravat taktıkları için “iyi hal indirimleri” aldıklarını, “tahrik indiriminden yararlanarak cezasız kaldıklarını, birçok kadının ailesinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla günübirlik tarım işçisi ve temizlik işçisi olarak güvencesiz çalışmak zorunda kaldığını, okuma yazma bilmeyen her 5 kişiden 4’ü kadın olduğunu, kadınların siyasetteki yerinin de istenilen düzeyde olmadığını vurguladı

Sunal; ‘’Atatürk’ün 81 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar, şu anda, TBMM’de % 14.39 oranında temsil edilmektedir. Kadınlar özgürleşmeden toplum özgürleşemez. Demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi insani değerlerin yok sayıldığı bir dünyada kadınlara yer olmadığının farkındayız. Bu nedenle şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya için mücadeleyi sürdüreceğiz. Yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanıyorum’’ diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha sonra yapılan yürüyüşle sloganlar eşliğinde Karşı Sanat Merkezi’ne geçildi. Verilen kokteylin ardından “Tiyatro Birileri” adlı grubun kurucusu, Cumhuriyet Tarihi ve Kurtuluş Savaşı sürecini anlatan birçok tek kişilik tiyatro gösterisiyle, ülkemizde ve yurtdışında insanları etkileyen, katılımcılarda o anları yaşıyor duygusu yaratan Utku Erışık, “Bir Ulusu Yeniden Doğuran Kadınlar” isimli tek kişilik oyununu sahneye koydu. Kurtuluş savaşında cephede ve cephe gerisinde yer alan, önderlik eden Anadolu kadınını anlatan gösteri, izleyicilerden tam not aldı. Utku Erışık ayakta alkışlandı.

Eğitim İş İzmir 3 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Gülsevin Korur, ‘’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün’’ortaya çıkışındaki tarihsel süreci anlattı.

Eğitim İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Çalışkan ve Şube Sekreteri Musa Şen emekli olan üye öğretmenler için hazırlanan plaketleri sundu.

Müzik grubunun sunduğu, kadını konu alan türküler söylendi. Program Sunucuları Havvif Yıldız ve Savaş Şahin’in programın sona erdiği duyurusu ardından bir grup konuk, sendika binasında hazırlanan çayı, sunulan gevrek ve peynirle birlikte içti.

Haber       : Osman Gazi OKTAY - 09 Mart 2015 - İzmir
Fotoğraf  : Musa Şen


 

egitim is laiklik ozgurluktur izmir1

egitim is laiklik ozgurluktur izmir3

egitim is laiklik ozgurluktur izmir4

Facebook Twitter

 

Kadın

Saadet Öğretmen’den İzmir’e 1 Aralık çağrısı

Saadet Öğretmen’den İzmir’e 1 Aralık çağrısı


İzmir'e yakışmadı!

İzmir'e yakışmadı! 

Kadın Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim