Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
İzmir Gündem Ekonomi Etkinlik Sanat Eğitim Kadın Sağlık Teknoloji İnternet Spor
 

MEB'den eğitimcilere nöbet sopası

 
  
 
     
MEB'den eğitimcilere nöbet sopası

Eğitim-İş’in başlattığı Ücret Yoksa Nöbet de Yok eylemine okul idarecilerinin ardından bir engel de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, eğitimcilerle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını istedi

 
Okullarda yaşanan güvenlik, temizlik, öğretmen eksikliği gibi sorunları görmezden gelen Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilerin hak arama mücadelesi için jet bir karar aldı. Okullarda nöbet tuttukları saatlerde yaşanan tüm olumsuzlukların sorumluluğunu taşıyan eğitimciler, bu kritik saatler için ücret talebinde bulundu. Ancak taleplerine karşılık alamayan ve ‘Ücret yoksa nöbet de yok’ eylemi başlatan eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kıskacına girdi. Eylemi başlatan Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası’na üye öğretmenler için İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderen bakanlık, nöbet tutmayan öğretmenler için yönetmelikle belirlenen hususlara uymayanlar hakkında yapılması gerekli işlemlerin yapılmasını ve konu ile ilgili üst makama bilgi verilmesini istedi.

ANGARYA GÖREV

İzmir’de 5 bin üyesiyle ‘angarya’ diye tanımladıkları nöbet görevini tutmama kararı alan Eğitim-İş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tehdidine karşı sendika genel merkezinin aldığı kararı hatırlattı. Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bülent Turan; “Eğitim-İş olarak 2012 yılında nöbet eylemini ve imza kampanyasını başlattık. Baştan beri bu bir hak arama mücadelesi olmasına rağmen okullarda idare eliyle baskı ve engelleme çalışmalarıyla karşılaştık. 2015 Ocak ayında Genel Merkezimiz bir karar aldı. Bu karara göre 12 Haziran’a kadar ‘Ücret yoksa nöbet de yok’ eylemini süresiz hale getirdik. Haklarımızı alana kadar nöbet tutmayacağız. Bizim 3 talebimiz var. Eğitim çalışanlarının nöbet tutmasının Anayasa ve yasalarda dayanağı yok. Bu görev sadece yönetmeliklerle yaptırılıyor. Yasayla tanımlanmayan bir görev angaryadır. Biz Angaryaya hayır’ diyerek bu eyleme başladık. Buradan yetkili ve idarecileri uyarıyorum. Sendika genel merkezinin aldığı karar doğrultusunda, öğretmenle ilgili herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararları açıkça belirtiyor. Bu hukuksuzluğun içerisine girmesin, eylemimize destek versinler. Bakanlığın yazısı da okullardaki sorumluluğu üstlerinden atma yazısıdır. Bakanlık sorumluluğu üstlenerek yasayı bir an önce çıkarmalı” dedi.
 
4+4+4 NASIL GEÇTİ?

Taleplerinin basit olduğunu ve yapılacak yasal bir düzenlemeyle bu taleplerin rahatlıkla uygulanabileceğini belirten Turan, şunları söyledi: “Yasal mevzuatın oluşturulmasını istiyoruz. Nöbet sorumluluğu ve riskleri fazla, derslerde harcadığımızdan daha fazla emek harcıyoruz. Böyle iş yükü ve sorumluluğu fazla olan bir görevin yasal mevzuata kavuşturulmasını istiyoruz. Diğer talebimiz ise yasal mevzuatla tanımlanan görevin ücretlendirilmesi. 6 saat ücret istiyoruz tuttuğumuz nöbetlere. Nöbet tutuğumuz saatlerin norm hesaplamarına dahil edilmesini istiyoruz. 2-3 defa nöbet tutulan yerlerde öğretmen açığı vardır. Okul idarecileri eylemlerin kendilerine yönelik bir girişim olduğunu düşünüyor. İdarecilerin bunu böyle yorumlamaması gerekiyor. Bu eylem, çalışanların hak kazanımlarına yönelik bir eylem. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni, öğrenciyi, okulun güvenliğini düşünüyorsa bu taleplerimize kulak versin. 4+4+4’ü geçirirken hiçbir sıkıntı yok, iç güvenlik yasa tasarısı tepkilere rağmen zorla geçirilmeye çalışılıyor ama oldukça basit olan taleplerimizde mevzuat değişikliği yapılmıyor. Bu yazıyla elini güçlendiren okul müdürleri “Bak bakanlığın yazısı var. Eyleme katılırsanız bunları yaparım” diye öğretmenleri baskı altına alabilir. Aba altından sopa gösterebilir. Böyle bir tutum sergileyen idareciler hakkında suç duyurusunda bulunacağız
 
Umut KARAKOYUN

Facebook Twitter

 

Eğitim

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli


Geleceğin ışık saçan okulu Avrupa'ya açıldı

Geleceğin ışık saçan okulu Avrupa'ya açıldı 

Eğitim Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

EGESES Ege'nin Sesi... egeseshaber@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim